fot. PAP/EPA

Jemen: Koalicja ogłasza 48-godzinne zawieszenie broni

Dowodzona przez Arabię Saudyjską koalicja ogłosiła w sobotę rozpoczęcie 48-godzinnego zawieszenia broni w Jemenie – poinformowała saudyjska agencja prasowa SPA. W komunikacie SPA koalicja zapewniła, że zawieszenie broni może być później przedłużone.

Zawieszenie broni obowiązuje od godziny 12 w sobotę czasu lokalnego – podkreślono.

W oświadczeniu opublikowanym przez SPA ostrzeżono rebeliantów z ruchu Huti przed podejmowaniem jakichkolwiek działań zbrojnych w czasie obowiązywania rozejmu. Jednym z warunków przerwania walk było umożliwienie przez rebeliantów dostarczenia pomocy humanitarnej na obszary przez nich kontrolowane.

W jemeńskiej wojnie po przeciwnych stronach walczą siły prorządowe i szyiccy rebelianci Huti, którzy kontrolują spore obszary, w tym stolicę – Sanę. Konflikt się nasilił, gdy dowodzona przez Arabię Saudyjską koalicja rozpoczęła swą interwencję w marcu 2015 roku. Próbowała wyprzeć powiązanych z Iranem rebeliantów, którzy na południu kraju zwyciężali z siłami lojalnymi wobec prezydenta Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego.

Państwo jest jednak pogrążone w chaosie od 2011 roku, kiedy wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Ali Abda Allaha Salaha położyła kres społeczna rewolta.

Władza Hadiego jest w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystuje aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) oraz Al-Kaida, a także dążący do wzmocnienia swych wpływów w regionie Iran.

Według ocen ekspertów ONZ w konflikcie jemeńskim zginęło niemal 6,9 tys. ludzi.

PAP/RIRM

drukuj