fot. pixabay.com

Irak: Stracono 21 osób skazanych za terroryzm

21 osób skazanych przez iracki sąd na śmierć za terroryzm zostało w poniedziałek straconych w centralnym więzieniu w Nassirii na południu kraju – poinformowały tego dnia źródła medyczne i policyjne.

Od ogłoszenia pod koniec 2017 roku przez Irak zwycięstwa nad Państwem Islamskim (IS), bastionem dżihadystów, w kraju wstrząsanym od dwudziestu lat atakami terrorystycznymi irackie sądy wydały setki wyroków śmierci.

Wyroki te, wraz z setkami wyroków dożywocia, zostały nałożone na Irakijczyków i setki cudzoziemców – mężczyzn i kobiet – na podstawie kodeksu karnego, który przewiduje karę śmierci dla każdego, kto dołączy do „ugrupowania terrorystycznego”, niezależnie od tego, czy walczył w jego szeregach.

Jak do tej pory za działalność w IS nie powieszono w Iraku żadnego z cudzoziemców skazanych na śmierć. Obecnie 11 Francuzów i Belg oczekują w Iraku na egzekucję.

Bagdad jest regularnie potępiany przez obrońców praw człowieka za stosowanie kary śmierci. Według Amnesty International w 2019 roku Irak przeprowadził egzekucję 100 skazańców, prawie jedną na siedem na całym świecie.

PAP

drukuj