fot. PAP/EPA

Indie zniosły specjalny status Kaszmiru. Pakistan zareagował natychmiastowym protestem

Kaszmir od dawna stanowił kość niezgody pomiędzy Pakistanem a Indiami. Oba kraje roszczą sobie prawa do zdominowanego przez muzułmanów terytorium. Konflikt zaogniał się coraz bardziej. W końcu na wniosek rządu, prezydent Indii unieważnił art. 370 konstytucji, zapewniający tymczasowy specjalny status Kaszmiru.

Prezydent Indii ogłasza, że artykuł 370 natychmiast przestanie obowiązywać wraz z dniem podpisania przez niego deklaracji – oznajmił Amit Shah, minister spraw wewnętrznych Indii.

Oznacza to pełne zintegrowanie Kaszmiru z resztą państwa. Specjalny status Kaszmiru dawał jego władzom daleko idące uprawnienia, jedynie w sprawach polityki zagranicznej i obrony całość kompetencji pozostawała w rękach rządu Indii. Zniknie teraz zakaz nabywania dóbr majątkowych przez osoby spoza stanu Dżammu i Kaszmir, które ponadto zostaną dopuszczone do pracy w lokalnej administracji publicznej i do studiowania na tamtejszych uczelniach na kierunkach zastrzeżonych do tej pory dla miejscowych.

Niektórzy przywódcy polityczni w Kaszmirze ostrzegali w ubiegłych dniach, że przeforsowanie przez Indie tak zasadniczej zmiany ustrojowej zostanie uznane przez kaszmirskich muzułmanów za akt wrogi i wywoła poważne zaburzenia. Rząd centralny podjął środki prewencyjne sprowadzając na miejsce znaczne posiłki wojskowe i paramilitarne oraz blokując połączenia telefoniczne i internetowe.

Posunięcie Indii spotkało się z natychmiastową krytyką Pakistanu.

„Będąc stroną w tym międzynarodowym sporze, Pakistan sięgnie po wszystkie możliwe opcje, by przeciwstawić się tym nielegalnym krokom” – oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Pakistanu.

Władze tego kraju domagają się mediacji ze strony Stanów Zjednoczonych w tej sprawie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj