fot. PAP/EPA

Historyczna pielgrzymka Ojca Świętego do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Zadaniem religii jest budowanie braterstwa i pokoju – podkreślał Ojciec Święty Franciszek w czasie spotkania międzyreligijnego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. We wtorek Papież będzie sprawował Eucharystię na stadionie w stolicy tego kraju – Abu Zabi.

W ceremonii powitania Ojca Świętego Franciszka w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi, na dziedzińcu pałacu prezydenckiego wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Papież odwiedził w poniedziałek także Wielki Meczet Szejka Zayeda – założyciela Emiratów.

To jedna z największych świątyń na świecie i najważniejszy ośrodkiem kultu w Emiratach. To tu odbyło się spotkanie Papieża z członkami Muzułmańskiej Rady Starszych. Rada stawia sobie za cel przełamanie podziałów wewnątrz islamu, a także chce położyć kres przemocy, która szerzy się od dziesięcioleci w świecie islamskim. To jej członkowie byli inicjatorami dzisiejszego spotkania międzyreligijnego. Temu historycznemu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Braterstwo ludzkie”.

„Religie są powołane do budowania braterskiego współistnienia ludzi różnych wyznań w oparciu o edukację i sprawiedliwość, a także odrzucenie wojny i przemocy” – podkreślał w sowim przemówieniu Papież.

– Nie ma przemocy, która może być uzasadniona religijnie. Nikt nie może instrumentalizować religii do podżegania do nienawiści, przemocy, ekstremizmu i ślepego fanatyzmu lub używać imienia Boga, aby usprawiedliwiać akty zabójstwa, wygnania, terroryzmu i ucisku – mówił.

Papież apelował do chrześcijan i muzułmanów o sprzeciw wobec logiki zbrojnej siły.

– Jest to spotkanie przełomowe, choć dla muzułmanów może wydać owoce za jakiś czas, szczególnie jeżeli doświadczą tego ludzie młodzi, którzy za kilkanaście lat będą kształtowali życie społeczne czy polityczne tamtego regionu. Tak, jak wydały po latach owoce spotkania Jana Pawła II z młodzieżą, szczególnie spotkanie w Maroku ponad 30 lat temu – akcentował teolog ks. dr Maciej Małyga.

To ważna wizyta także dla chrześcijan mieszkający w Zjednoczony Emiratach Arabskich. A jest ich około miliona.

– Naprawdę nie możemy się doczekać, aby otrzymać jego błogosławieństwo i spotkać go po raz pierwszy – mówiła jedna z mieszkanek tego kraju.

A to długo wyczekiwane spotkanie odbędzie się już we wtorek. Papież będzie sprawował Eucharystię na stadionie w Abu Zabi. To wydarzenie bez precedensu na półwyspie Arabskim. Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby ułatwić pracownikom uczestnictwo we Mszy świętej, ogłosiły wtorek dniem wolnym od pracy.

– Każdy z nas, wszystkie te różne narodowości w Dubaju, który jest krajem muzułmańskim jesteśmy razem i naprawdę jest wspaniale, że rząd daje nam dzień wolny. Łączy wszystkie wiary – to jest fantastyczne; fantastyczna atmosfera. Spotkałam wielu ludzi. Wszyscy są mili i podekscytowani – dodała inna z mieszkanek Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Bez wątpienia podróż apostolska Ojca Świętego Franciszka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich to historyczne wydarzenie. Po raz pierwszy w dziejach relacji chrześcijaństwa z islamem papież odwiedza Półwysep Arabski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj