Haiti czeka na pomoc

Huragan Matthew osłabł i nie stwarza zagrożenia, jednak wciąż docierają kolejne informacje o zabitych. Żywioł najbardziej dotknął Haiti. Zginęły setki ludzi, jest wielu rannych, a poza tym grozi wybuch epidemii cholery.

Zmiecione z powierzchni ziemi miasta i wsie, zniszczone pola uprawne i zapasy jedzenia, deficyt wody pitnej, pożywienia i leków – tak w skrócie można opisać obraz zniszczeń po huraganie Matthew, który nawiedził Haiti. Życie straciło ponad tysiąc Haitańczyków. Jednak ci, którzy przeżyli będą cierpieć jeszcze przez długi czas.  Pomoc humanitarna jest teraz na wagę złota.

– Nie ma tu żadnych wątpliwości – to jest tragedia humanitarna. 1,4 mln osób potrzebuje natychmiastowej pomocy ze strony rządu haitańskiego, a także wsparcia ze strony partnerów międzynarodowych – powiedziała Sandra Honore, szef misji ONZ na Haiti.

Pomoc dla Haiti płynie z różnych zakątków świata.

– Mamy nadzieję, że pomoc płynąca ze strony rządu kolumbijskiego pomoże przezwyciężyć ten kryzys. Przede wszystkim ulży w cierpieniu ludziom z Haiti, zwłaszcza w Jeremie i w sześciu innych obszarach, które zostały dotknięte żywiołem. Dopłynął do nas statek z dwoma tysiącami skrzynek – konkretnie 21 ton. Zawierają pomoc humanitarną z żywnością dla rodzin oraz tysiące zestawów higienicznych, które są również bardzo ważne w tym czasie dla ludzi, którzy stracili wszystko – zaznaczył Jose Antonio Segebre, ambasador Kolumbii na Haiti.

– Sytuacja na Haiti jest poważna. Odpowiadamy na wniosek tamtejszych władz i solidaryzujemy się z Haitańczykami. Mamy niewiele, ale wyrażamy bezwarunkowe wsparcie z rodzinami poszkodowanych. Zdecydowaliśmy się też wysłać 40 ton mleka – oznajmiła z kolei Evo Morales, prezydent Boliwii.

Sytuację pogarsza fakt, że nad Haiti wisi widmo wybuchu epidemii cholery. Światowa Organizacja Zdrowia wysłała już milion szczepionek, jednak liczba zachorowań stale rośnie.

Lekarze informują już o ponad 200 przypadkach choroby. WHO wysyła też na Haiti ok. 80 pracowników, którzy mają szczepić ludzi pojedynczą dawką, a nie podwójną, jak to zazwyczaj się robi. Dzięki temu możliwe będzie zaszczepienie większej liczby ludzi, jednak okres odporności poszczepiennej będzie krótszy.

Tymczasem prezydent USA Barack Obama ogłosił, że Karolina Południowa będzie objęta stanem klęski żywiołowej. Pozwoli to na skierowanie dodatkowych środków z budżetu federalnego na usuwanie zniszczeń.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl