fot. PAP/Paweł Supernak

Gruzja/S. Karczewski: Polska była i jest orędownikiem jedności terytorialnej Gruzji

Polska była i jest orędownikiem jedności terytorialnej Gruzji oraz jej aspiracji ws. przystąpienia do UE i NATO – zapewnił w Tbilisi marszałek Senatu Stanisław Karczewski po spotkaniu z przewodniczącym gruzińskiego parlamentu Iraklim Kobachidzem.

„Polska jest, była i będzie orędownikiem integralności terytorialnej Gruzji, jest to wobec sytuacji w regionie i świecie bardzo ważna sprawa, o której nie wolno zapominać” – powiedział dziennikarzom marszałek Senatu, który od poniedziałku przebywa z wizytą w Gruzji.

Stanisław Karczewski zapewnił ponownie o poparciu naszego kraju dla euroatlantyckich dążeń Gruzji. Podkreślił, że Polacy „z uznaniem dostrzegają i doceniają rozwój Gruzji”, zamierzają być dla niej silnym partnerem w kwestiach gospodarczych oraz wzmacniać współpracę obu krajów w zakresie nauki i kultury.

Irakli Kobachidze mówił, że wsparcie Polski dla Gruzji jest dla tego kraju bardzo istotne; dziękował też za popieranie działań na rzecz integralności Gruzji. Zaznaczył, że głos Polski w tej sprawie – jako pełnoprawnego członka UE i NATO – jest znaczący.

„Nasze narody rozumieją cenę wolności i partnerstwa, to widać w naszej współpracy” – podkreślił.

Po spotkaniu z Iraklim Kobachidzem Stanisław Karczewski odwiedzi w Odzisi linię rozgraniczenia z Osetią Południową – nieuznawaną przez społeczność międzynarodową separatystyczną republiką okupowaną przez Rosję. Jak powiedział marszałek dziennikarzom, rozmowa dotyczyła także sytuacji tych okupowanych terenów.

Stanisław Karczewski podkreślił, że jego rozmowa z Kobachidzem dotyczyła również utrudnień w komunikowaniu się obywateli, którzy znaleźli się „po tamtej stronie” i często odcięci są od swoich rodzin i dawnych miejsc pracy.

„Jak się okazało, zbudowany został nawet specjalny szpital, który przyjmuje osoby z okupowanych terenów” – wskazał marszałek Senatu.

Dodał, że rozmawiał z Kobachidzem o łamaniu tam praw człowieka.

Wcześniej Stanisław Karczewski złożył wieniec pod pomnikiem Bohaterów Poległych za Jedność Gruzji.

W sierpniu 2008 r. wybuchł kilkudniowy konflikt zbrojny między Rosją a Gruzją. Gruzja podjęła zbrojną próbę odzyskania kontroli nad Osetią Południową, regionem, który oderwał się od niej w latach 90. i przy nieformalnym wsparciu Moskwy uzyskał faktyczną niezależność od Tbilisi. Rosja odpowiedziała wprowadzeniem swych wojsk do tej republiki i dalej w głąb gruzińskiego terytorium. W wyniku konfliktu Rosja uznała niepodległość nie tylko Osetii Południowej, lecz także drugiej separatystycznej gruzińskiej republiki, Abchazji.

Dziś Stanisław Karczewski ma spotkać się z katolikosem-patriarchą całej Gruzji Eliaszem II, zwierzchnikiem Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl