fot. wikipedia.org

E. Bieńkowska chce wspólnych obligacji obronnych państw UE

Unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska chce, by 27 państw Unii Europejskiej wyemitowało wspólne obligacje obronne. W tym celu miałby być utworzony Europejski Fundusz Obronny, z którego mógłby być finansowany rozwój technologii.

Chodzi o ożywienie europejskiego rynku przemysłu obronnego, co jest częścią strategii zacieśniania więzi w obliczu Brexitu. Plany obejmują utworzenie wspólnego unijnego sztabu generalnego zajmującego się misjami zagranicznymi, cywilnymi i wojskowymi.

W ocenie posła Michała Jacha, przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej, pomysły Elżbiety Bieńkowskiej mogą nie być korzystne dla Polski.

– Widzę, że pani komisarz Bieńkowska ma jakieś pomysły, które mają poprawić byt Unii Europejskiej, a ona jest tam dwa lata i nie podjęła żadnej decyzji, która byłaby w interesie RP. Ton jest taki, że biedni mają się po raz któryś składać na szalone pomysły biurokratów z Brukseli – chorych biurokratów. Polska się musi nad tym naprawdę poważnie zastanowić, czy będziemy w tym mieli jakikolwiek interes – komentuje poseł.

Pakiet propozycji przedstawiony zostanie 27 unijnym ministrom obrony 27 września w Bratysławie.

RIRM

drukuj