fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Dyrektorzy polskich szkół na Ukrainie apelują o nauczanie o Kresach

Dyrektorzy polskich szkół na Ukrainie apelują o umieszczenie w programach nauczania polskich szkół tematyki dotyczącej Kresów i mieszkających tam Polaków.

U naszych zachodnich sąsiadów języka polskiego uczy się ok 11. tys. dzieci.

Ryszard Vincenc, dyrektor Szkoły Średniej nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie podkreślił, że historii polski nie istnieje bez historii Kresów.

Dodał, że pokolenie, które pamięta osobiście historie kresów odchodzi.

– Nie można o tym zapominać. Nie tylko groby są na Kresach, ale są tam też Polacy, którzy tam trwają. Póki pamięć o nas jest w Polsce, dopóty my będziemy trwać i pracować. Chciałbym prosić, aby w programach nauczania w polskich szkołach pojawiło się coś takiego, co upamiętniałoby historię Kresów. Żeby nowe pokolenie, które będzie budować to państwo, pamiętało o tym, że są Kresy i są tam Polacy – zaapelował Ryszard Vincenc.

W najbliższą środę Komisja Łączności z Polakami za Granicą przyjmie dezyderat skierowany do rady ministrów odpowiadając na ten apel.

W Sejmie odbyła się konferencja z udziałem nauczycieli z Kresów. Okazją do tego jest obchodzona niedawno 77. rocznica sowieckiej napaści na Polskę.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj