fot. PAP/EPA

Dr Szydzisz: Odbicie Mosulu będzie oznaczało koniec ISIS w Iraku

Odbicie Mosulu będzie oznaczało w zasadzie koniec tzw. Państwa Islamskiego w Iraku  – powiedział politolog, dr Marcin Szydzisz. Od października ub. roku przy wsparciu dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji siły rządowe oblegają to drugie największe irackie miasto.

Obecnie trwają ciężkie walki o Stare Miasto, a od kilku dni prowadzona jest nowa ofensywa, która ma oczyścić z dżihadystów obszary pomiędzy Mosulem a granicą z Syrią.

Dr Marcin Szydzisz podkreślił, że walki wkrótce powinny dobiec końca i będzie to miało znaczenie symboliczne.

Najprawdopodobniej Mosul zostanie wkrótce zdobyty, co oznaczałoby w zasadzie koniec tzw. Państwa Islamskiego w Iraku w takim rozumieniu, jaki był dotychczas, czyli jako pewien twór quazi-państwowy, który miał pod kontrolą pewne terytoria. Obecnie Mosul jest ostatnim dużym miastem w Iraku, które wciąż w jakimś stopniu IS kontroluje. Sytuacja więc ulegnie jakościowej zmianie. W Iraku tzw. Państwo Islamskie przestanie istnieć. To jest o tle propagandowo ważne, że właśnie w jednym ze starszych meczetów w Mosulu samozwańczy kalifat ogłaszał Abu Bakr al-Baghdadi, czyli przywódca IS – powiedział dr Szydzisz.

Jak dodał, po utracie miasta tzw. Państwo Islamskie będzie trwało nadal, ale nie jako twór terytorialny lecz grupa terrorystów przeprowadzających zamachy.

Mosul, który jest największym miastem na północy Iraku, został opanowany przez fundamentalistycznych sunnickich dżihadystów w połowie 2014 r. W styczniu br. armia iracka wyzwoliła wschodnią część miasta, natomiast od lutego trwa ofensywa na część zachodnią.

RIRM

drukuj