fot. pl.wikipedia.org

Bułgaria: policja odkryła 27 nielegalnych migrantów w pociągu w Płowdiwie

Bułgarska policja odkryła 27 nielegalnych migrantów w pociągu towarowym, który jechał ze Swilengradu przy granicy z Turcją do Sofii. Pociąg nie był poddany specjalnej kontroli, a policja na migrantów trafiła przypadkiem.

Grupa składa się z 8 mężczyzn, 11 kobiet i 8 dzieci, nikt nie ma dokumentów; imigranci podają się za Syryjczyków. Ich celem było przekroczenie granicy z Serbią i udanie się dalej na Zachód.

Nielegalni migranci, którzy dostają się do Bułgarii, w zasadzie nie pozostają w tym kraju; ośrodki dla migrantów, obliczone na 5 tys. osób, są praktycznie puste.

Na tak dużą grupę nielegalnych imigrantów policja bułgarska nie trafiała od kilku miesięcy. Według danych MSW od początku 2019 r. na granicach zatrzymano 180 cudzoziemców, którzy nielegalnie przedostali się przez zieloną granicę. W porównaniu z tym samym okresem w 2018 r. było ich o 0,6 proc. mniej. W 2018 r. na bułgarskich granicach zatrzymano łącznie 1323 nielegalnych migrantów. W tym samym okresie liczba osób, które zwróciły się z wnioskiem o azyl w Bułgarii spadła o 29 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem i wyniosła 2465 osób.

PAP/RIRM

drukuj