fot. PAP/EPA

W. Brytania. Premier May zapowiada dalszą współpracę wywiadowczą z USA

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapewniła w środę, że wierzy w relacje sojusznicze łączące Londyn z Waszyngtonem i zapowiedziała, iż Brytyjczycy nadal będą wymieniali się informacjami wywiadowczymi z Amerykanami.

W ten sposób szefowa brytyjskiego rządu odniosła się do doniesień medialnych, według których prezydent USA Donald Trump mimowolnie ujawnił Rosji tajne informacje wywiadu. Ten tłumaczył, że miał „absolutne prawo” dzielić się z Moskwą informacjami dotyczącymi „terroryzmu i bezpieczeństwa lotniczego”.

„Decyzje w sprawie tego co prezydent Trump omawia w Białym Domu z kimkolwiek należą do prezydenta Trumpa” – zwróciła uwagę May podczas konferencji prasowej.

„Będziemy kontynuować współpracę ze Stanami Zjednoczonymi i nadal będziemy dzielić się z nimi informacjami wywiadowczymi, tak jak robimy to z innymi, ponieważ wszyscy razem przeciwdziałamy zagrożeniom, z którymi się zmagamy” – dodała.

Dziennik „Washington Post” podał, że Trump podczas ubiegłotygodniowej rozmowy w Gabinecie Owalnym z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem wspomniał o prawdopodobnej operacji tzw. Państwa Islamskiego z użyciem bomby umieszczonej w laptopie. Informacje te pochodziły od kraju partnerskiego USA, który nie dał Waszyngtonowi zgody na dzielenie się nimi z Moskwą. Według źródeł „WP” ujawnienie tych danych może pozwolić na ustalenie tożsamości i miejsca pobytu informatora, jak również ustalenie, która z sojuszniczych agencji wywiadowczych przekazała te informacje CIA.

PAP/RIRM

drukuj