fot. PAP/EPA

Brazylia centrum epidemii Covid-19; w innych rejonach świata sytuacja stabilizuje się

Liczba osób zakażonych na całym świecie wynosi już blisko 5,5 milionów. Centrum epidemii Covid-19 pustoszy Brazylię; w pozostałych częściach świata sytuacja wydaje się być stabilna, stąd kolejne decyzje o łagodzeniu restrykcji.

Spadek dobowej liczby zgonów po raz kolejny został zanotowany w Stanach Zjednoczonych. W przeciągu 24 godzin zmarły tam 532 osoby. Jak zaznaczył gubernator Nowego Jorku, sytuacja byłaby o wiele lepsza, gdyby społeczeństwo stosowało się do obowiązujących restrykcji.

– Dlaczego tego nie używasz? Nie ma na to racjonalnej odpowiedzi. Nie podoba mi się to, co widzę. Możecie zachorować lub zarazić kogoś innego. Ta choroba kończy się śmiercią – akcentował gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo.

W związku z rosnącą liczbą zakażeń w Brazylii Biały Dom zdecydował, że od dzisiaj podróżni przybywający z Ameryki Południowej nie będą mogli przekroczyć granicy USA. W Brazylii jest już blisko 400 tysięcy zakażonych, a dzienna liczba zgonów jest największa na całym świecie.

Z kolei w Europie rozpoczęło się stopniowe odmrażanie gospodarki. Restrykcje są stopniowo wycofywane. W Grecji wznowiono komunikację na wyspy i otworzono zakłady gastronomiczne.

Jesteśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni, bardzo nam się podoba, że ​​w końcu wyszliśmy i możemy tu usiąśćpodkreśliła mieszkanka Grecji.

W Portugalii zezwolono na otwarcie tamtejszych plaż.

Wspaniale było wyjść na słońce, zobaczyć morze. Minęły już ponad dwa miesiące naszej izolacji. Cały ten czas byliśmy w domu. To wyjście było dla nas dobre. To był prawdziwy relaks – zaznaczyła mieszkanka Portugalii.

Zgodę na korzystanie z plaż i kąpielisk otrzymali także mieszkańcy Hiszpanii.

– Byliśmy dwa miesiące w domu. Pora z niego wyjść – powiedział mieszkaniec Hiszpanii. 

Inne ograniczenia znosi Wielka Brytania. Tam od 1 czerwca zostaną otwarte salony samochodowe i wszystkie punkty handlowe na otwartym powietrzu. Pozostałe sklepy wznowią działalność po 15 czerwca.

 

TV Trwam News

drukuj