fot. PAP/EPA

Spotkanie niemieckich liderów politycznych ws. Grecji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zwołała na dziś spotkanie szefów partii politycznych reprezentowanych w niemieckim parlamencie – Bundestagu. Spotkanie w urzędzie kanclerskim w Berlinie ma być poświęcone sytuacji kryzysowej w Grecji.

Sobotnie rozmowy ministrów strefy euro zakończyły się bez porozumienia z Atenami, wobec czego program pomocy dla Grecji  jutro wygaśnie.

Ekonomista dr Marian Szołucha mówi, że Grecja nie poradzi sobie bez pieniędzy z Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego czy Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

– Tak naprawdę kilka dni po zakończeniu trwającego jeszcze programu pomocowego wystarczy, by finanse greckie znalazły się na skraju przepaści, by kraj ten musiał ogłosić niewypłacalność. Nie będzie po prostu go stać na spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek i kredytów u swoich wierzycieli, wraz z odsetkami, a w związku z tym Grecja byłaby też zmuszona do wyjścia ze strefy euro. A jeśli ze strefy euro, to wszystko na to wskazuje – również z politycznych, nie tylko gospodarczych względów – że z całej Unii Europejskiej – ocenia ekonomista.

Ekspert ocenia, że jeszcze przed wygaśnięciem obecnego programu pomocowego Grecy dojdą do porozumienia z wierzycielami. Wczoraj zapowiedziano, że Europejski Bank Centralny utrzyma pożyczki ratunkowe dla greckich banków na obecnym poziomie ok. 90 miliardów euro. Dzięki temu finansowaniu greckie banki utrzymują dotąd płynność, podczas gdy obywatele masowo wycofują z banków depozyty.

RIRM

drukuj