fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Spadła stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,9 proc. i w porównaniu do lutego spadła o 0,2 pkt. proc. – poinformowała Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. W marcu liczba bezrobotnych spadła poniżej miliona i wynosi obecnie 986 tys. osób, to o 30,7 tys. mniej niż w lutym.

Minister podkreśliła, że największy spadek liczby bezrobotnych nastąpił w województwie lubuskim. Był to spadek o 4,9 proc. liczby osób bezrobotnych.

Minister rodziny pracy i polityki społecznej wyjaśniła, że spadek bezrobocia w marcu spowodowany był rozpoczęciem prac sezonowych w okresie wiosennym z uwagi na sprzyjające warunki pogodowe. Elżbieta Rafalska poinformowała też o prognozach dot. bezrobocia na najbliższy czas.

– W okresie letnim oczekujemy spadku bezrobocia w okolicach 5,3 proc., co oznaczałoby rekordowo niską stopę bezrobocia w historii. Zgodnie z tymi szacunkami stopa bezrobocia we wrześniu może osiągnąć nawet 5,2 proc. Na koniec roku może wynieść – według naszych prognoz – 5,5 proc. Oznacza to, że wynik byłby nieznacznie mniejszy niż w prognozie do budżetu państwa, którą przygotował minister finansów, gdzie stopa bezrobocia w grudniu 2019 roku ma wynieść 5,6 proc. – mówiła Elżbieta Rafalska.

Szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na konferencji prasowej podkreśliła, że z miesiąca na miesiąc rośnie liczba osób aktywnych na rynku pracy.

RIRM

drukuj