Senatorowie zajmą się nowelizacją ustawy o ochronie zabytków

Powołanie Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków – to jedno z założeń nowelizacji ustawy o ochronie zabytków. Rządowym projektem w tej sprawie na rozpoczynającym się dziś trzydniowym posiedzeniu zajmą się senatorowie.

Zgodnie z ustawą przychód NFOZ będzie pochodził z wpływów z kar pieniężnych orzekanych m.in. za przestępstwa zniszczenia lub uszkodzenia zabytku.

Środki te będą przeznaczone głównie na dofinansowanie prac konserwatorskich lub restauratorskich przy zabytku wpisanym na Listę Skarbów Dziedzictwa.

Dysponentem funduszu będzie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem ustawy jest wzmocnienie finansowania ochrony zabytków – wskazuje poseł Anna Sobecka, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

– Symulacje szacunków wpływu do NFOŚ miałyby wynosić 20 – 30 mln zł. rocznie. Ta kwota w wielu wypadkach może pomóc ocalić życie zabytkom przez wykonywanie takich drobnych prac zastępczych, takich jak zabezpieczenie dachu albo rynien  – mówi poseł Anna Sobecka.

Nowela zwiększa też wpływ ministra kultury i Generalnego Konserwatora Zabytków na działalność wojewódzkich konserwatorów zabytków, dotychczas podlegających władzom samorządowym.

Zmianie ulegnie również tryb powoływania wojewódzkich konserwatorów zabytków. Wojewoda będzie powoływał kandydata, wskazanego przez Generalnego Konserwatora. Dotychczas generalny konserwator jedynie wyrażał zgodę na powołanie na stanowisko WKZ kandydata przedstawionego przez wojewodę.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl