Senat zajmie się projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta

Senatorowie rozpoczynają prace nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta. Sejm uchwalił projekt 24 listopada. Dziś będzie on przedmiotem obrad połączonych senackich Komisji: Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości będą zgłaszać poprawki. Jedna z nich ma dotyczyć luki, która może być wykorzystana przez sieci handlowe do obejścia zakazu handlu w niedzielę – zapowiada senator Stanisław Kogut, członek Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

– Np. Lidl czy Biedronka – oni pieką chleb w swoich sklepach, żeby nie chcieli przekształcić to w piekarnię i to trzeba po prostu w ustawie zabezpieczyć, że oni nie mogą otwierać, obchodząc prawo. Druga rzecz: w Krakowie, w Warszawie, w Katowicach są supermarkety na stacjach i wszyscy wiemy, że na dworcach małe sklepiki mogą być czynne, żeby te supermarkety nie pracowały w niedziele. Trzeba te poprawki nanieść i nie ukrywam, że takie poprawki będę nanosił, żeby zabezpieczyć pracowników – podkreśla Stanisław Kogut.

Jeśli Senat przyjmie ustawę z poprawkami, to trafi ona ponowne do Sejmu.

Uchwalona ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele zakłada, że od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu – pierwsza i ostatnia. W 2019 r. handlowa będzie ostatnia niedziela każdego miesiąca, a od 2020 r. ma obowiązywać całkowity zakaz handlu w niedziele.

Projekt ustawy, będący inicjatywą obywatelską, pierwotnie zakładał zakaz handlu we wszystkie niedziele już od pierwszego stycznia 2018 r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl