fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Sejm znowelizował program Rodzina 500 plus

Sejm uchwalił nowelizację w sprawie rozszerzenia programu Rodzina 500 plus na pierwsze dziecko. To jedna z obietnic zawartych w tak zwanej nowej piątce PiS.

„500 plus” od pierwszego lipca będą otrzymywać wszystkie dzieci w Polsce.

– Ta dobra zmiana w polityce rodzinnej wynikała z rozczarowania Polaków rządami koalicji PO i PSL, kiedy to oczekiwania obywateli rozmijały się z działaniami rządu, rządu – trzeba to wyraźnie podkreślić – głuchego na potrzeby rodzin – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

„500 plus” na każde dziecko jest programem prospołecznym, solidarnościowym – podkreślał Premier Mateusz Morawiecki.

Jest programem, który w tej nowej odsłonie jeszcze bardziej potwierdzi naszą tezę, że Polska przedsiębiorcza i Polska solidarna nie muszą stać wobec siebie w sprzeczności, że Polska solidarna i Polska przedsiębiorcza to jest jedna Polska, nasza Ojczyzna. Takie programy jak ten budują spójność i szansę na rozwój dla naszej Ojczyzny, dlatego ja bardzo się cieszę, że ten program zyskuje coraz większą akceptację również po stronie opozycji – mówił szef rządu.

Od 1 kwietnia 2016 r., czyli od uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł. Obecnie z programu korzysta ponad 3 mln 600 tys dzieci. Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6 mln 800 tys. mln dzieci.

– Na pewno zwiększy to bezpieczeństwo ekonomiczne takich rodzin. Zwiększy poczucie własnej godności. Pozwoli tym rodzinom realizować potrzeby, które do tej pory nie mogły być realizowane – akcentowała dr Krystyna Kmiecik-Baran, psycholog.

Wnioski o „500 plus” na pierwsze dziecko będzie można składać już od 1 lipca drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą papierową.

TV Trwam News/RIRM

drukuj