fot. twitter/Sejm

Sejm: trwa konferencja „Duchowieństwo w walce o wolność i suwerenność Polski w XX wieku”

W Sejmie rozpoczęła się konferencja „Duchowieństwo w walce o wolność i suwerenność Polski w XX wieku”. Wydarzenie wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczestnicy konferencji dyskutują o roli Kościoła w utrzymaniu polskiej tożsamości na przełomie ostatnich kilkudziesięciu lat oraz budowaniu II RP.

Spotkanie otworzyli poseł Robert Telus oraz ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Głos zabiorą m.in. historycy prof. Jan Żaryn oraz prof. Mieczysław Ryba.

Ks. prof. Piotr Kulbacki zauważa, że dziś, kiedy Kościół jest atakowany, należy podkreślać jego zasługi dla ojczyzny.

– Trzeba przyjrzeć się, w jaki sposób Kościół utrzymywał tożsamość narodową w XIX, XX wieku. To Kościół był oparciem dla myślenia i tęsknoty o odzyskaniu niepodległości przez Polskę. W dzisiejszej dobie, kiedy usiłuje się zakwestionować w ogóle rolę Kościoła w życiu społecznym, jest to bardzo ważne, by sięgnąć do tych doświadczeń – mówi ks. prof. Piotr Kulbacki.

Konferencję organizują m.in. Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcja Katolicka oraz Instytut im. ks. Franciszka Blachnickiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i Telewizja Trwam.

RIRM

drukuj