Sejm przyjął nowe przepisy dot. nietrzeźwych kierowców

Sejm przyjął nowelizację prawa, która ma pomóc w walce z nietrzeźwymi kierowcami. Nowe przepisy dotyczą m.in. nawiązek na rzecz poszkodowanych oraz możliwości instalowania blokad alkoholowych w autach osób skazanych za jazdę po pijanemu. 

Sejm odrzucił poprawki PiS-u dotyczące m.in. sądowej konfiskaty samochodu nietrzeźwych lub odurzonych kierowców, a także, by nie było można orzekać wobec nich kar w zawieszeniu.

PiS wstrzymał się od głosu, ponieważ odrzucono wszystkie poprawki partii, które zmierzały do wyeliminowania pijanych kierowców – wyjaśnił poseł Marek Ast.

– W jaki sposób mamy ścigać pijanych kierowców, czy w tym wypadku kierowców, wobec których został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów, jeżeli boimy się wprowadzić instytucje, które się sprawdzają w innych państwach? Trzeba jasno powiedzieć, że samochód prowadzony przez pijanego kierowcę jest de facto przedmiotem przestępstwa. Konfiskata przedmiotu przestępstwa nie jest niczym złym – powiedział poseł Marek Ast.

Poparcia Sejmu nie zyskały także poprawki PSL i SLD odnoszące się przede wszystkim do wykreślenia przepisów umożliwiających zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie o 50 km/h dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym.

RIRM

drukuj