„S” i pracodawcy chcą uporządkowania przepisów ws. „nocek w kabinie”

„Solidarność” transportowców i pracodawcy zaapelowali do rządu o uregulowanie sytuacji prawnej kierowców przebywających w podróży służbowej.

Sprawa ma związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Podważył on rozporządzenie resortu pracy jako podstawy prawnej do świadczeń z tytułu podróży służbowej.  Trybunał uznał, że transportowcy powinni mieć własne przepisy w zakresie wyjazdów delegacyjnych i dodatków, jakie wypłaca im pracodawca.

Powstał chaos prawny, gdyż część właścicieli firm zażądało np. zwrotu przez kierowców ryczałtów za nocleg jako nienależnie pobranych.

Na potrzebę uregulowania kwestii tzw. nocek w kabinie wskazał Tomasz Michalak, wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Transportu Drogowego „Solidarność”.

– Apel jest następstwem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, uchylającego przepis dotyczący ryczałtów na „nockę w kabinie”. W tym wyroku była również zawarta taka sentencja, zdanie, że trzeba to uregulować. Żeby uregulować kwestie związane z podróżami służbowymi, z dietami, z ryczałtami za noclegi, do stołu muszą usiąść trzy strony: ministerstwo, strona pracowników oraz strona pracodawców. Związek zawodowy „Solidarność” – Krajowa Sekcja Transportu Drogowego, wspólnie z przedstawicielami z Transportu i Logistyki Polskiej porozumiały się już w sprawie apelu do ministerstwa, abyśmy mogli wspólnie usiąść i rozmawiać nad systemowymi rozwiązaniami, które będą satysfakcjonujące dla każdej ze stron – mówi Tomasz Michalak.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa na razie nie zajęło stanowiska w tej sprawie.

Według danych z początku roku, ciężarówki z Polski wykonują jedną czwartą międzynarodowych przewozów towarowych w UE. W 2015 r. dochody przewoźników z tego tytułu przekroczyły 5 mld euro.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl