fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Rzecznik Praw Dziecka: A. Bodnar żąda zmian w prawie, które będą pogwałceniem konstytucji. Nie ma i nigdy nie będzie mojej zgody na wprowadzenie do szkół obowiązkowej edukacji seksualnej

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar żąda zmian w prawie, które będą pogwałceniem konstytucji – powiedział Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. W trakcie konferencji prasowej Pawlak skomentował pismo RPO ws. standardów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących edukacji seksualnej. Mówię zdecydowane: „Nie!” wpuszczeniu edukatorów seksualnych na korytarze polskich szkół – dodał.

Adam Bodnar miał w nim wskazać, że chce wprowadzić w polskich szkołach obowiązkową edukację seksualną dla wszystkich uczniów.

Ponadto – jak referował Mikołaj Pawlak – zdaniem Bodnara polski program edukacyjny jest zły i trzeba opracować nowy w konsultacji jedynie z WHO. Rzecznik Praw Dziecka podkreślił, że jest przeciwny takim pomysłom.

– Nie ma i nigdy nie będzie mojej zgody na takie czynności i takie postępowanie. Mówię zdecydowane: „Nie!” wprowadzeniu do szkół powszechnej edukacji seksualnej obowiązkowej dla wszystkich uczniów. Mówię zdecydowane: „Nie!” wpuszczeniu edukatorów seksualnych na korytarze polskich szkół. Mówię również zdecydowane: „Nie!” wprowadzeniu standardów WHO do polskiego programu nauczania. Wyrażam bardzo głębokie zaniepokojenie tym, że Rzecznik Praw Obywatelskich opiera swoje opinie wyłącznie na podstawie opracowań organizacji WHO. A przypominam sobie, gdy jeszcze w 2015 r. zaraz przed wyborem, pytany o sprawy światopoglądowe, mówił, że wymagają one bardzo szerokiej konsultacji – akcentował Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.  

Pismo Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara stanowiło odpowiedź na wezwanie Rzecznika Praw Dziecka. Mikołaj Pawlak wystosował je po tym, jak w połowie lutego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację na rzecz społeczności LGBT+.

RIRM

drukuj