Rząd zajmie się dziś projektem ustawy o dopłatach do czynszu

Rząd zajmie się dziś projektem ustawy, który przewiduje wprowadzenie systemu dopłat do czynszu w pierwszych latach najmu mieszkania. Ich wysokość zależeć będzie od kosztów budownictwa mieszkaniowego na danym terenie oraz powierzchni mieszkania.

Jednoosobowe gospodarstwa domowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS. Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. jest zwiększany o 30 pkt. proc. Dopłaty będą przyznawane na 9 lat.

Odpowiadamy na oczekiwania takiej grupy ludzi, której do tej pory nikt w Polsce nie zauważył – mówi wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Nie tych najuboższych, bo dla nich też mamy wsparcie, przede wszystkim poprzez samorządy i pieniądze na np. mieszkania socjalne, ale również dla tych, których stać na mieszkania na własność, którzy mają szansę na kredyt. Ci też mieli swoje programy wspierające popyt za czasów naszych poprzedników. My te programy właśnie zakończyliśmy. Chcemy uruchomić program uruchamiający podaż, czyli uruchamiający to, aby tych mieszkań było więcej. „Więcej” oznacza – naszym zdaniem – bardziej zróżnicowaną i konkurencyjną ofertę na tym rynku dla wszystkich zainteresowanych – tłumaczy Artur Soboń.

Rząd planuje przyznanie pierwszych dopłat w 2019 r.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl