Rząd przedstawi dziś szczegóły kolejnego projektu dot. pomocy osobom niepełnosprawnych

Poznamy dziś szczegóły kolejnego projektu dotyczącego pomocy osobom niepełnosprawnym. Chodzi o propozycję tzw. daniny solidarnościowej, którą zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

W efekcie wprowadzenia nowych przepisów miałby powstać specjalny fundusz  dla osób niepełnosprawnych, zasilany z dodatkowego opodatkowania osób najlepiej zarabiających.

Zdaniem ekonomisty Sławomira Horbaczewskiego, idea daniny solidarnościowej jest słuszna i wyrówna nierówności społeczne. 

– Jeżeli to zostanie ostatecznie wprowadzone w sposób ustawowy, czyli bardzo jednoznaczny i na terenie całego kraju, w stosunku do wszystkich osób, które podlegają takiemu opodatkowaniu, to wówczas mamy sytuację bardzo jednoznaczną, oczywistą, i myślę, że zrozumiałą dla wszystkich. Jest bardzo wiele osób, które są bardzo zamożne, osiągają duże dochody, które bardzo pozytywnie wypowiadają się o podzieleniu się osiąganymi dochodami z innymi osobami, bo te osoby osiągają te dochody dzięki temu, że funkcjonują w społeczeństwie – powiedział Sławomir Horbaczewski.

Wczoraj dwie ustawy dotyczące osób niepełnosprawnych podpisał prezydent.

Pierwsza z nich zakłada wzrost renty socjalnej osób niepełnosprawnych z 865 zł do 1029 zł. Kolejna przewiduje szereg uprawnień dla niepełnosprawnych, m.in. w dostępie do świadczeń zdrowotnych czy wyrobów medycznych.

Ustawy stanowią odpowiedź na protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, który trwa w Sejmie od czterech tygodni. Protestujący domagają się m.in. dodatku w wysokości 500 zł dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia.

RIRM

drukuj