Rozpoczyna się nowy rok szkolny

W Polsce nowy rok szkolny rozpocznie dziś ponad 4,5 mln uczniów. W dalszym ciągu trwa etap wdrażania zmian w systemie edukacji. W tym roku po raz pierwszy w szkołach podstawowych będzie osiem roczników. Po raz pierwszy też odbędzie się egzamin kończący ten etap nauki.

Trwa także wygaszanie gimnazjów. W tym typie szkoły pozostaną już tylko trzecie klasy.

Po zakończeniu roku szkolnego 2018/2019 powrócimy do poprzedniego systemu, w którym wychowało się wiele pokoleń.

Mirosław Orzechowski, były wiceminister edukacji, ma nadzieję, że po zakończonych zmianach szkoła skupi się na tradycyjnym wychowaniu uczniów.

– Szkoła jest po to, żeby wychowywać dzieci. Wobec tego mam nadzieję, że ta reforma, która już się dokonała – nie chcę jej oceniać ani dobrze, ani źle – będzie ostatnią reformą, że już nie będzie się Polska zajmować tym, co będzie w wyniku następnych pomysłów, ale zostanie zaakceptowany ten nowy-stary system. Żeby wprowadzony został stary porządek, który będzie gwarantował, że dziecko, które wychodzi ze szkoły będzie bardziej dorosłe, świadome, mądre i polskie – podkreślił Mirosław Orzechowski.

Nowy rok szkolny przyniesie także bezpośrednie zmiany dla nauczycieli. Zmienią się m.in. zasady awansu zawodowego pedagogów i oceny systemu ich pracy.

Ponadto wprowadzone zostanie pensum dla nauczycieli specjalistów. Wszyscy wychowawcy będą także zatrudniani na umowę o pracę.

Rok szkolny 2018/2019 będzie obchodzony pod hasłem „Niepodległa”.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl