fot. kadry z filmu "Nocna zmiana"

Rocznica obalenia rządu premiera Jana Olszewskiego

Na skutek porozumienia zbudowanego przez Lecha Wałęsę przy udziale postkomunistów 4 czerwca 1992 roku obalony został rząd Jana Olszewskiego. Był to pierwszy wyłoniony w całkowicie wolnych wyborach gabinet, który blokował rozkradanie majątku narodowego.

Okres rządu premiera Jana Olszewskiego jest kluczowy dla najnowszej historii Polski.

– Bez zasianego wtedy ziarna prawdziwej pełnej wolności, demokracji, sprawiedliwości – nie byłoby tych późniejszych czynów, które możemy obserwować dzisiaj – zaznaczył premier Matusz Morawiecki.

Szef rządu przypomniał, że to premier Olszewski wyznaczył drogę Polski do struktur europejskich i transatlantyckich. Prezes Rady Ministrów dodał, że Jan Olszewski nigdy nie stracił nadziei, że pojawią się politycy, którzy podejmą się naprawy naszej Ojczyzny.

– Tamte jego pragnienia budowy silnej Polski, solidarnej, sprawiedliwej – my dzisiaj podejmujemy – mówił Mateusz Morawiecki.

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku obalono pierwszy autentycznie wybrany po wolnych wyborach do Parlamentu rząd Polski – wskazał prof. Jan Żaryn.

– Ta próba oczyszczenia struktur państwa polskiego z układów postkomunistycznych, także próba oczyszczenia życia gospodarczego z tych ludzi, którzy znajdowali się w zupełnie innych uzależnieniach, niż demokratyczne werdykty społeczeństwa polskiego – nie powiodła się – podkreślił historyk.

Program gospodarczy rządu, zwłaszcza blokowanie rozkradania majątku narodowego, stały się głównym powodem obalenia rządu Jana Olszewskiego.  Chodziło przede wszystkim o zablokowanie przejęcia dawnych baz sowieckich przez spółki rosyjskie, głównie kierowane jednak przez ludzi z KGB i GRU. Lech Wałęsa wezwał opozycję do odwołania rządu.  O zawiązaniu się sojuszu przeciwko rządowi Jana Olszewskiego opowiada film „Nocna zmiana”, który pokazuje kulisy toczących się w gabinecie prezydenta Wałęsy rozmów.

– Ci którzy wtedy, w spisku magdalenkowym doprowadzili do upadku tego rządu byli przekonani, że raz na zawsze uniemożliwili odbudowę Polski jako silnego, niepodległego, suwerennego kraju – zaznaczył poseł Antoni Macierewicz.

Przez obalenie rządu Premier Olszewskiego straciliśmy wiele lat – powiedział wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

– Bylibyśmy w zupełnie innym miejscu, gdyby nie ten nocny przewrót, kiedy odwołano z funkcji premiera pana Olszewskiego i obalono jego rząd – ocenił polityk.

Przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odsłonięto dziś kamień węgielny pod pomnik poświęcony Janowi Olszewskiemu. To właśnie w tym miejscu „stanie monument tego wielkiego męża stanu, twórcy polskiego ruchu niepodległościowego” – mówił we wtorek Antoni Macierewicz, który w 1992 roku pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych.

– Jego pomnik będzie na zawsze przypominał wszystkim rządzącym Rzeczpospolitą Polską, jakie wartości i jakie dążenia mają realizować ci, którzy w tym gmachu i z tego gmachu działają na rzecz dobra, bezpieczeństwa i niepodległości Rzeczpospolitej – wskazał Antoni Macierewicz.

 

 

Film „Nocna zmiana”:

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj