fot. twitter.com/mf_gov_pl

Resort finansów pracuje nad wprowadzeniem tzw. podatku exit tax

Ministerstwo Finansów pracuje nad wprowadzeniem w Polsce tzw. podatku exit tax – informują przedstawiciele resortu. Chodzi o opodatkowanie nierealizowanych jeszcze zysków kapitałowych w związku z przeniesieniem przez podatnika aktywów jego przedsiębiorstwa do innego państwa.

W założeniu ma to zabezpieczyć państwo przed utratą podatków z tytułu dochodów osiągniętych w danym kraju. Wprowadzenie tego rozwiązania ma na celu dalsze uszczelnianie systemu podatkowego – zauważa ekonomista Marek Wołos. Ekspert pozytywnie ocenia zastosowania przepisów we wszystkich krajach Wspólnoty.

Wkrótce taki rodzaj podatku będzie obowiązywał w całej Unii Europejskiej. Najprawdopodobniej do końca przyszłego roku w większości krajów Unii ten podatek już się pojawi. To uszczelni system podatkowy już nie tylko w poszczególnych krajach, ale na terenie całej UE. Myślę, że w takim wydaniu będzie to miało rzeczywiście sens, bo kiedy tylko jeden z krajów Unii tego rodzaju rozwiązania wprowadza, to warto też pamiętać o tym, że w przypadku, gdyby dany podmiot chciał się do tego kraju przeprowadzić, czyli wycofać się z innego kraju, to nie będzie to silną stroną możliwej przeprowadzki – zwraca uwagę Marek Wołos.

Dyrektywa Rady Unii Europejskiej z 2016 r. wprowadza przepisy, których celem jest przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania. Państwa członkowskie zobowiązane są do wdrożenia takich rozwiązań do końca bieżącego roku.

RIRM

drukuj