fot. flickr.com

Rekompensaty dla emerytów i rencistów górniczych za utracone deputaty węglowe

Rząd zajmie się dziś projektem nowelizacji tegorocznego budżetu. Ma ona umożliwić wypłatę rekompensat za utracone deputaty węglowe dla byłych pracowników górniczych.

Wczoraj ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym z tego tytułu podpisał prezydent Andrzej Duda. Na mocy ustawy, ponad 235 tys. emerytów i rencistów górniczych ma otrzymać do końca roku 10 tys. złotych jednorazowej rekompensaty.

Przygotowana nowela budżetu przewiduje natomiast, że ponad 2 mld 350 mln złotych zostanie przeznaczonych na ten cel z budżetu na 2017 r.

Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników Wacław Czerkawski ocenia, że wprowadzenie rekompensat to zdecydowany krok naprzód.

– Od dwóch lat sprawy nie posunęły się ani o milimetr. Tymczasem, jednak przy dużym udziale ministra energii Tchórzewskiego, Tobiszowskiego i przede wszystkim ministra finansów pana premiera Morawieckiego, udało się wygospodarować ponad 2 mld złotych na to, żeby chociaż w części zrekompensować utracone deputaty węglowe dla emerytów. (…) Rząd poniósł wysiłek, co trzeba docenić, mimo że nasz projekt obywatelski leży dalej w Sejmie i różni się zdecydowanie od projektu rządowego – wskazał wiceprzewodniczący Wacław Czerkawski.

Ustawa w tej sprawie zacznie obowiązywać od następnego dnia po jej publikacji w Dzienniku Ustaw. Osoby uprawnione będą miały 21 dni na złożenie wniosków o rekompensatę oraz stosowne oświadczenia dotyczące m.in. braku dalszych roszczeń do deputatu węglowego.

RIRM

drukuj