fot. flickr.com

R. Bochenek: Nie ma decyzji rządu ws. podatku handlowego

Nie ma jeszcze decyzji rządu, co dalej z podatkiem handlowym, ale był zamysł, by tę ustawę wprowadzić, bo analogiczne przepisy obowiązują w innych krajach Unii Europejskiej. W ten sposób rzecznik rządu Rafał Bochenek skomentował decyzję Komisji Europejskiej w sprawie polskiego podatku handlowego.

Komisja Europejska uznała, że polski podatek od sprzedaży detalicznej narusza unijne zasady pomocy państwa. Według urzędników, na skutek progresywnych stawek opartych na wielkości przychodów przedsiębiorstwa o niskich obrotach mają przewagę nad konkurentami.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek zaznaczył, że wprowadzony w Polsce podatek handlowy był wzorowany na rozwiązaniach funkcjonujących w innych krajach Europy.

Jeśli chodzi o naszą inicjatywę ustawodawczą – podatek handlowy, była ona wzorowana na rozwiązaniach, które już od wielu lat funkcjonują w wielu krajach zachodniej Europy. Podobne rozwiązania funkcjonują chociażby we Francji. Komisja Europejska wyraziła swoje zastrzeżenia. My oczywiście zapoznamy się z nimi. Jeżeli otrzymamy stosowny dokument, to na pewno podniesiemy swoje uwagi i zastrzeżenia do tego dokumentu, jeśli stwierdzimy, że jest to zasadne – oświadczył Rafał Bochenek.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej weszła w życie 1 września 2016 r., jednak krótko po tym Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie przez Polskę prawa Unii Europejskiej i nakazała zawieszenie jego stosowania. Obowiązywanie podatku zostało zawieszone na mocy innej ustawy do 1 stycznia 2018 r.

 

RIRM

drukuj