Przyszły rok poświęcony zostanie świętemu Bratu Albertowi

W kościele katolickim 25 grudnia rozpocznie się Rok Świętego Brata Alberta – dokładnie w 100. rocznicę śmierci tego krakowskiego Apostoła ubogich. W ciągu roku aż do następnego Bożego Narodzenia odbędzie się wiele inicjatyw przybliżających działalność zakonnika.

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Roku Świętego Alberta w kilku miastach Polski będą miały miejsce zdarzenia wprowadzające w obchody stulecia śmierci Apostoła ubogich.

Jedną z pierwszych inicjatyw będzie Msza św. odprawiona 12 grudnia we Wrocławiu-Karłowicach. Eucharystii będzie przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Rok Świętego Alberta zainauguruje 25 grudnia w Krakowie ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Msza św. zostanie odprawiona o godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wzgórzu Wawelskim.

Z kolei 1 stycznia rozpocznie się ustanowiony przez polski parlament Rok Adama Chmielowskiego i błogosławionego Honorata Koźmińskiego.

Wyjątkowy charakter Roku Świętego Alberta będzie miało modlitewne czuwanie wspólnot albertyńskich. Odbędzie się w nocy z 20 na 21 maja 2017 roku na Jasnej Górze.

Centralny punkt Roku Świętego Alberta to Eucharystia celebrowana przez ks. abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Episkopatu Polski, 10 czerwca 2017 roku. Rozpocznie się o godz. 12.00 w sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach. We Mszy św. oprócz KEP-u wezmą też udział przedstawiciele władz świeckich.

Uroczysta liturgia zgromadzi także wielu ubogich, artystów, podopiecznych Caritas Archidiecezji Krakowskiej uczniów i nauczycieli szkół, jak również fundacje i parafie, którym patronuje św. Brat Albert.

Zwieńczenie obchodów będzie miało miejsce 25 grudnia 2017 roku podczas Eucharystii w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie.

episkopat.pl/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl