PAP/Adam Warżawa

Przekop Mierzei Wiślanej został oficjalnie otwarty

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną został oficjalnie otwarty. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Od teraz Polska ma bezpośrednią drogę wodną z Bałtyku do Zalewu Wiślanego. Statki będą mogły wpływać na Zalew z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że jest to wielkie zwycięstwo Polski oraz tych, którzy rozumieją znaczenie słowa suwerenność.

– Otwarcie szlaku wodnego, który będzie umożliwiał swobodne przepływanie pomiędzy Morzem Bałtyckim, Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, Elblągiem czy Tolkmickiem jest wielkim zwycięstwem patriotów. To wielkie zwycięstwo wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją wewnętrzne oraz międzypaństwowe znaczenie suwerenności – mówił prezydent Andrzej Duda.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, powiedział, że po raz kolejny udowadniamy, iż jesteśmy poważnym państwem.  Polityk wyraził przekonanie, że inwestycja ma impuls rozwojowy.

– Wierzę, że to początek czwartego portu Rzeczypospolitej. Wierzę, iż to nowy impuls dla rozwoju tej ziemi, ale przede wszystkim wierzę, że to kolejny akt tego, co przez bardzo długie lata – także po 1989 roku – było naszym marzeniem, by Polska była naprawdę niepodległa, suwerenna, aby była silnym, poważnym oraz liczącym się państwem – oznajmił Jarosław Kaczyński.

 – Dzisiaj po raz kolejny udowadniamy, że jesteśmy poważnym państwem i dlatego, że nikt nie jest w stanie nas zatrzymać w tego typu inicjatywach, ale też dlatego, że potrafimy zrobić to, co zapowiedzieliśmy – dodał.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zaakcentował, że zrywamy ostatnie pęta naszej zależności od Związku Radzieckiego, a później od Rosji.

– Otwierany dzisiaj kanał żeglugowy to droga wolności, droga nowych szans i możliwości. Symbolicznie zrywamy dzisiaj, w dniu 83. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę, ostatnie pęta naszej zależności od Związki Radzieckiego, a później od Rosji. Wierzymy i zawsze wierzyliśmy za naszymi wspaniałymi przodkami, że Morze Bałtyckie jest wielką szansą Rzeczypospolitej – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

Rząd Donald Tuska w 2009 roku zrzekł się części praw związanych z Zalewem Wiślanym na rzecz Rosji, ograniczając suwerenność Polski.

– Dzisiaj daliśmy wreszcie dowód na to, że nie tylko nie musimy się pytać na Wschodzie, tak jak to było wcześniej, gdy tchórzliwi i pozbawieni determinacji ludzie pytali na Zachodzie, którą z inwestycji infrastrukturalnych można by było w Polsce zrealizować – wskazał minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Przewodniczący Konwentu Morskiego, kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sulatycki, porównał przekop do projektów realizowanych w czasach II RP.

– Potrafili zbudować COP na bagnach, zrobili Gdynię na piaskach, zrobili dużo więcej. Zabrakło czasu. Dzisiaj też rzecz niemożliwa stała się możliwa – powiedział kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki.

Kanał pobłogosławili ks. abp Sławoj Leszek Głodź oraz ordynariusz diecezji elbląskiej, ks. bp Jacek Jezierski.

Z kolei Symboliczną komendę otwierającą kanał wydał kapitał żeglugi wielkiej Wiesław Piotrzkowski.

– Panie kapitanie, proszę rozpocząć śluzowanie. Melduję, że procedura śluzowania rozpoczęta – akcentował kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski.

Otwarcie kanału to dopiero pierwszy etap – podkreślił wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk.

–  Drugi etap to pogłębienie Zalewu Wiślanego i rzeki Elbląg, budowa mostu obrotowego w Nowakowej, również wypełnienie, regulacja sztucznej wyspy. To wszystko się obecnie dzieje – podsumował wiceminister Marek Gróbarczyk.

Budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną, śluzy oraz infrastruktury kanału żeglugowego trwała ponad dwa lata. Koszt całego projektu to około 2 miliardy złotych.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl