Przedstawiciele rządu spotkają się w czwartek z poszkodowanymi ws. GetBack

W najbliższy czwartek w siedzibie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie odbędzie się spotkanie przedstawicieli rządu z poszkodowanymi w aferze GetBack.

To odpowiedź na list otwarty stowarzyszenia skupiającego pokrzywdzonych z początku sierpnia. Jego sygnatariusze zwrócili uwagę, że skutki afery są równie dotkliwe jak skutki klęski żywiołowej. Zaapelowali również o „realną pomoc” w odzyskaniu pieniędzy.

Organizatorem spotkania wydarzenia jest Rzecznik Finansowy. Poszkodowani wyrazili nadzieję, że rzecznik pozytywnie odniesie się do ich oczekiwań i pomoże w walce o to, by sprawa GetBack była „ostatnią aferą finansową w Polsce”.

Jerzy Bielewicz, finansista wskazuje, że w tej sprawie czas gra kluczową rolę. Wycena portfela firmy powinna nastąpić jak najszybciej – zauważa ekspert.

– Transakcja powinna następować bardzo szybko w tego typu sytuacjach. Przedłużanie okresu wyceny i później sprzedaży tego stronie trzeciej – bo te aktywa trzeba sprzedać – jest ryzykowne, że ich wartość będzie z czasem spadała. W związku z tym przede wszystkim w tego typu sytuacjach liczy się czas, jest tutaj najważniejszym czynnikiem. I tutaj państwo powinno takie procedury określić prawnie, żeby ten cel był jak najszybszy i sposób był korzystny dla inwestorów – wskazuje Jerzy Bielewicz.

W kwietniu Giełda Papierów Wartościowych, na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego, zawiesiła obrót akcjami GetBack, a  prokuratorzy wszczęli śledztwo wobec spółki. Postępowanie dotyczy wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenia ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawania nieprawdziwych informacji.

RIRM

drukuj