fot. Marek Borawski / Nasz Dziennik

Przeciwko skandalicznej decyzji prezydenta Gdańska

Na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich przy ul. Giełguda w Gdańsku odbędzie się dziś protest przeciwko skandalicznej decyzji prezydenta miasta. Paweł Adamowicz, zamiast oddać hołd pomordowanym Polakom, zamierza uczcić żołnierzy sowieckich.

Dziś przypada 70. rocznica aresztowania przez sowietów przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. 27 marca 1945 roku sowieccy żołnierze spalili żywcem ludność cywilną w kościele św. Józefa.

Tymczasem prezydent Gdańska ma zamiar uczcić pamięć sowieckich poległych na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich. Wpisuje się to w obchody rocznicy Powrotu Gdańska do Macierzy, organizowane przez Radę Miasta.

Piotr Szubarczyk, publicysta i pracownik IPN w Gdańsku, podkreśla, że nie można  w sposób spektakularny oddawać hołdu armii agresora.

Pan prezydent Gdańska wybiera się, by złożyć hołd, jednak pewnych rzeczy nie godzi się robić. Popieram protest pani radnej Anny Kołakowskiej. Ona sama prosi, by wszyscy, którzy myślą podobnie jak ona, zaprotestowali wraz z nią. Godność i honor narodu polskiego wymagają, by nie zgadzać się na tego typu akty, utrwalające jedynie pewne tezy rosyjskiej polityki historycznej, która coraz bardziej zbliża się do sowieckiej polityki historycznej, doskonale nam znanej przez kilkadziesiąt lat – dodaje Piotr Szubarczyk.

Protest na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Gdańsku rozpocznie się o godz. 10:45. Z inicjatywą zorganizowania manifestacji wystąpiła radna Anna Kołakowska.

RIRM

drukuj