fot. flickr.com

Projekt ustawy dot. przemysłu stoczniowego już w marcu

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej do końca marca ma przygotować projekt ustawy dot. odbudowy przemysłu stoczniowego. Ustawa ma być częścią rządowego programu dotyczącego wspomnianego przemysłu.

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk przyznaje, że najważniejszym celem jest powrót budowy statków do polskich stoczni. Ministerstwo planuje wprowadzić m.in. przyjazne rozwiązania podatkowe, kredyty i gwarancje bankowe.

Poseł Andrzej Jaworski, były prezes Stoczni Gdańsk, przyznaje, że sytuacja w branży po ośmioletnich rządach koalicji PO-PSL jest katastrofalna.

– Wiemy, że te stocznie, które jeszcze przetrwały i które mają trudną sytuację, ale funkcjonują – jak stocznia Gdańska, stocznia Nauta czy nawet Stocznia Marynarki Wojennej – mają przed sobą szansę, jeżeli polityka morska będzie rzeczywiście uwzględniała nasze priorytety i naszą rację stanu. Myślę, że minister Gróbarczyk, tak jak powiedział, przedstawi program uzdrowienia przemysłu stoczniowego. Przy dobrej woli i przy zaangażowaniu się obecnego rządu jest to jak najbardziej realne do zrobienia – ocenił Andrzej Jaworski.

Minister gospodarki morskiej wielokrotnie podkreślał, że nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej stwarza niepowtarzalne szanse na odbudowę przemysłu okrętowego.

RIRM

drukuj