Projekt Konstytucji dla Nauki ma szansę na poparcie PiS pod pewnymi warunkami

Projekt Konstytucji dla Nauki ma szansę na akceptację po wprowadzeniu szeregu korekt, proponowanych przez klub Prawo i Sprawiedliwość – przyznał poseł prof. Włodzimierz Bernacki.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował wczoraj, że gotowy projekt reformy szkolnictwa wyższego zostanie skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wyraził przekonanie, że projekt zostanie przyjęty przez rząd na początku marca i trafi do Sejmu.

Konstytucja dla Nauki zakłada m. in. przebudowę modelu kształcenia doktorantów, zwiększenie roli rektorów, a także rozwój uczelni regionalnych.

Jednak obóz rządzący nie jest zgodny, co to kształtu ustawy. Poseł Włodzimierz Bernacki powiedział, że w projekcie są kwestie, które budzą wątpliwości i powinny zostać zmienione. Wśród nich wymienił m.in. pomysł powołania rad uczelni.

Nasze krytyczne uwagi, które mają być uwzględnione, odnoszą się do struktury uczelni. To jest kwestia rady uczelni, sprawa związana z obdarzeniem rektora władzą absolutną, bezwzględną. Wreszcie punkt trzeci dotyczący organizacji struktury uczelni, a więc to, że to uczelnie miałyby nadawać stopnie naukowe, a nie jak dotychczas rady poszczególnych wydziałów. Konieczne są zmiany w tych obszarach, na które wskazałem. Te wskazania, które dokonaliśmy wprost zawierają się i wypływają z programu Prawa i Sprawiedliwości – wskazał prof. Włodzimierz Bernacki.

Zdaniem Jarosława Gowina to dobrze przygotowana reforma, a konsensus uda się osiągnąć. Prace nad Konstytucją dla Nauki trwały dwa lata.

RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl