fot. TV Trwam News

Prof. Osadczy: Środowisko międzynarodowe akcentuje, że konflikt na Ukrainie to wojna domowa

Do pokoju może dojść tylko wówczas, gdy pogodzą się Ukraińcy – powiedział prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Centrum Badań Wschodnioeuropejskich UCRAINICUM. Z Ukrainy napływają informacje o nowych walkach na wschodzie. Siły rządowe oraz prorosyjscy separatyści prowadzą wzajemny ostrzał m.in. w Awdijiwce oraz Doniecku.

Obie strony oskarżają się także o eskalowanie konfliktu i obarczają odpowiedzialnością za śmierć kilku osób cywilnych, którzy zginęli w ostatnich dniach.

Prof. Włodzimierz Osadczy, historyk, zwrócił uwagę, że środowisko międzynarodowe coraz mocniej akcentuje, że konflikt na Ukrainie to wojna domowa.

Departament Stanu USA już nie obwinia bezpośrednio tylko strony rosyjskiej, ale nawołuje, ażeby strony walczące ze sobą zaprzestały stosowania przemocy. W mediach zachodnich pojawiają się również informacje o wojnie domowej. Mówi się o rozbiciu społeczeństwa ukraińskiego, że po jednej i drugiej stornie walczą przedstawiciele tego samego narodu, które są wspierane przez siły zewnętrzne. Zarzuty o wykorzystaniu wsparcia z zewnątrz można stosować wobec obu stron, ale w tej chwili musimy sobie zdać sprawę z tego, że do pokoju na Ukrainie może dojść tylko wówczas, kiedy pogodzą się ze sobą sami Ukraińcy – wskazał prof. Osadczy.

Kontrolowana przez siły rządowe Awdijiwka leży ok. 20 kilometrów na północ od zajętego przez separatystów Doniecka.

RIRM

drukuj