fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Prof. M. Ryba: Zamachy w Europie to efekt błędnej polityki

Zamachy w Europie są wynikiem błędnej polityki – ocenił politolog prof. Mieczysław Ryba. Odniósł się w ten sposób do sobotnich wydarzeń w Londynie.

W sobotę wieczorem zamachowcy najpierw wjechali samochodem w ludzi przebywających na moście London Bridge w centrum miasta, a następnie wysiedli z pojazdu i zaatakowali przechodniów nożami w pobliżu targu Borough Market.

W wyniku ataku zginęło co najmniej 7 osób, a 48 zostało rannych. Wszyscy trzej napastnicy zostali zastrzeleni. Do zamachy przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Politolog, prof. Mieczysław Ryba zaznacza, że w krajach Europy zachodniej ponad prawdę przedkłada się polityczną poprawność.

– W Europie zachodniej dominuje polityczna poprawność, gdzie pewnych oczywistych prawd nie można mówić. Tymczasem rzeczy trzeba opisywać takie, jakie są, bo inaczej trudno będzie diagnozować zagrożenie i temu zaradzić. Obrazek, że zwykli obywatele wychodzą z jakiegoś klubu z podniesionymi rękami nad głową, bo policja tak każe, bo policja obawia się, że może być kolejny zamach samobójczy wśród tych ludzi, którzy tam się znajdują, jest to jednak obrazek Europy kapitulującej przed tym, ale to jest wynik błędów, błędnej polityki. Pytanie, czy Europa jest w stanie z tych błędów wyciągnąć wnioski, czy dalej w nie brnąć – mówi prof. Mieczysław Ryba.      

Profesor odniósł się również do wypowiedzi posła Nowoczesnej Pawła Rabieja, który na antenie Radia ZET stwierdził, że „musimy się przyzwyczaić do życia w Europie w stanie stałego zagrożenia terrorystycznego”.

– Niektórzy twierdzą, że należy się wręcz do tego przyzwyczaić. Natomiast nie wiem, czy można się przyzwyczaić do takiej skali brutalności, barbarzyństwa, że ktoś np. na przypadkowych ludzi rzuca się z nożem, wjeżdża w tłum ludzi. Jest to kwestia pewnego bankructwa polityki prowadzonej przez lata – ocenia politolog.

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała wczoraj zaostrzenie walki z terroryzmem, oceniając, że jest „dalece zbyt dużo tolerancji dla ekstremizmu”.

Prof. Mieczysław Ryba zaznacza, że wykrycie możliwych zagrożeń terrorystycznych może być niewykonalne, ponieważ terroryści funkcjonują w środowisku, w którym mogą się ukrywać i otrzymywać wsparcie.

– W pewnych kręgach islamskich rośnie akceptacja dla tego typu zachowań. Skoro tak, to jest pewna baza, pewne środowisko, gdzie oni mogą się ukrywać, gdzie oni mogą normalnie funkcjonować, gdzie mogą znajdować wsparcie. Takie pojedyncze wytropienie wszystkich możliwych zagrożeń wydaje się być wręcz niewykonalne – wskazuje wykładowca KUL i WSKSiM.    

Premier May oświadczyła również, że przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbędą się zgodnie z planem w najbliższy czwartek. Theresa May dodała, że kampania na poziomie ogólnokrajowym zostanie wznowiona dziś.

RIRM

 

drukuj