fot. Tomasz Strąg

Prof. M. Piotrowski wystosował list do premier T. May ws. Polaków w Wielkiej Brytanii po brexicie

Jako poseł do Parlamentu Europejskiego i członek frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, gdzie pozostajemy w sojuszu z posłami brytyjskimi – konserwatystami pani Theresy May – skierowałem pismo do pani premier z prośbą o objęcie szczególną opieką naszych rodaków mieszkających na Występach Brytyjskich – podkreślił poseł do Parlamentu Europejskiego.

Założyciel i przewodniczący ugrupowania Ruch Prawdziwa Europa wskazał, że wystosował list w związku z niewiadomą formułą wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

W związku z tym, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest sprawą niepewną, zwłaszcza jego formuła, być może będzie to twardy brexit poprosiłem, aby pani premier Wielkiej Brytanii już teraz objęła szczególna troska naszych rodaków i zapewniła, że będą mogli oni pozostać na Wyspach. Będą mogli pracować, będą mieli zabezpieczenia społeczne i socjalne – akcentował.

Tłumaczenie listu do premier Wielkiej Brytanii Theresy May:

Szanowna Pani Premier,

Zwracam się do Pani jako poseł do Parlamentu Europejskiego oraz członek grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której  jestem sojusznikiem brytyjskich europosłów z Pani partii politycznej. Współpracujemy od wielu lat i dlatego w tym szczególnym momencie dla Zjednoczonego królestwa i moich polskich rodaków tam mieszkających proszę Panią Premier o zwrócenie na nich szczególnej uwagi w obliczu możliwego brexitu bez umowy.

Dwa lata temu powiedziała Pani, że Wielka Brytania jest dumna z przynależności do europejskiej rodziny narodów i nie odwraca się od Europy a także, że chce być naszym Przyjacielem i Partnerem, Złożyła też Pani deklarację, że zabezpieczenie praw obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii, w tym miliona obywateli Polski, jest „jednym z Pani pierwszych celów” oraz zapewniła, w imieniu kierowanego przez Panią rządu, że chce, aby wszyscy pozostali w kraju także po brexicie. Rozumiejąc przy tym, że w referendum Brytyjczycy wyrazili wolę większej bezpośredniej kontroli nad decyzjami mającymi wpływ na ich codzienne życie, i to żeby te decyzje były podejmowane w Wielkiej Brytanii, przez osoby bezpośrednio odpowiedzialne przed brytyjskim społeczeństwem

 

W związku z niewiadomą formułą wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. umownego czy tzw. bezumownego, kieruję do Pani Premier apel o zapewnienie niezbędnego wsparcia dla moich rodaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy chcą żyć jak do tej pory i mieć gwarancję praw zabezpieczonych stosownymi regulacjami prawnymi. Czy może Pani Premier potwierdzić, że w przypadku wyjścia Zjednoczonego Królestwa bez umowy wszystkie dotychczasowe prawa, obywateli UE, będą zabezpieczone stosownymi zapisami – do pobytu, pracy, zasiłków, emerytury, opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych oraz edukacji. Rząd brytyjski zapewnił, że w przypadku wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE prawa polskich obywateli zostaną zachowane. Niemniej, brak jest szczegółów tych rozwiązań.

 

Uruchomienie systemu osiedleńczego (ang. EU Settlement Scheme) oraz konieczność uzyskania nowego statusu – opartego na brytyjskim, a nie, jak dotychczas, unijnym prawie, dla ludzi przyzwyczajonych do swobodnego przepływu osób (w ramach UE) budzi niepokój. Wiele osób wciąż nie wie jak i czy może uzyskać status osiedlonego. Szczególny niepokój rodzi się wśród osób, które mają krótszy okres pobytu w UK. Dlatego brak jasnego zapewnienia gwarancji praw pojedynczych obywateli może spowodować exodus osób przyczyniających się wydatnie do rozwoju Wielkiej Brytanii.

 

Z wyrazami szacunku

 

Prof. Mirosław Piotrowski

Poseł do Parlamentu EuropejskiegoRIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl