fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Prezydent podpisał nowelę ustawy o podatku PIT

Prezydent podpisał nowelę ustawy o podatku PIT, która dotyczy tzw. sprzedaży bezpośredniej. Z założenia ma ona umożliwić rolnikom sprzedaż produktów żywnościowych wytworzonych z własnych surowców.

Według Bronisława Komorowskiego, „ta ustawa jest kamieniem milowym do uzyskania możliwości, jakie mają rolnicy w wyżej rozwiniętych krajach Europy Zachodniej”.

Rolnicy protestujący przed kancelarią premier Ewy Kopacz, czują się oszukani. Podkreślają, że małe gospodarstwa nie sprostają nowym wymaganiom, np. sanitarnym.

Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący „Solidarności” Rolników Indywidualnych, powiedział, że działania prezydenta Komorowskiego i rządu PO-PSL nie służą polskiej wsi.

– Rolnicy będą musieli płacić dwuprocentowy podatek nie od zysków, tylko od obrotów. Będą musieli prowadzić specjalne książki rachunkowe. Na początku roku podatkowego będą musieli zgłaszać do urzędu skarbowego, że będą prowadzić taką działalność, czyli sprzedawać produkty półprzetworzone. W momencie, kiedy rolnik przyjdzie do urzędu skarbowego i zgłosi wniosek, że będzie chciał prowadzić taką działalność, od razu zaczną się kontrole, które dziś przeszkadzają nam funkcjonować. Praktycznie większość rolników nie podejmie tej  działalności. To, co ta ustawa wprowadza, nie służy rolnikom. Będzie służyła jakimś cwaniakom, kombinatorom, którzy pod płaszczykiem gospodarstwa rolnego zakupią sobie hektar ziemi i będą robić szemrane interesy – zauważył Zbigniew Obrocki.

Wśród zmian w ustawie o podatku dochodowym senatorowie zaproponowali też kwotę zwolnienia z podatku do 7 tys. zł rocznie. Według większości posłów to zbyt niska kwota. Na wyższą ulgę nie zgadzał się jednak minister finansów.

Uchwalone przez Sejm przepisy nie przewidują sprzedaży, nawet niewielkich ilości, przetworów rolnych bez opodatkowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

RIRM

drukuj