fot. PAP/EPA

Prezydent Duda rozmawiał telefonicznie z sekretarzem NATO

Za tydzień w Warszawie rozpocznie się szczyt NATO. Wczoraj prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem nt. stanu przygotowań. do szczytu Sojuszu.

Rozmowa dotyczyła agendy i merytorycznej treści poszczególnych sesji – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Minister dodał, że „pozytywnie oceniono etap zaawansowania organizacji szczytu”.

Był to element ostatnich konsultacji przed przyjazdem sekretarza generalnego Sojuszu do Polski – powiedział Krzysztof Szczerski.

– Pan sekretarz generalny Jeans Stoltenberg przyjeżdża do Polski już w przyszłym tygodniu przed szczytem i będzie jeszcze osobno rozmawiał w cztery oczy z panem prezydentem. Panowie wymienili się informacjami oraz opiniami dotyczącymi merytorycznej strony samego szczytu, czyli to, co powinno być treścią decyzji, jak poprzez przebieg obrad poprowadzić ten szczyt.  Również wspomnieli jak to wszystko zrobić tak, żeby był to też szczyt komfortowy. Jesteśmy przekonani o tym, że to będzie zarówno szczyt komfortowy w sensie organizacji, jak również bardzo ważny merytorycznie – zaznaczył prezydencki minister.

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu odbędzie się w Warszawie dniach 8-9 lipca. Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich, w tym prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.

Tematami szczytu będą: odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach Sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.

RIRM

drukuj