fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki: W Davos toczy się dyskusja nt. sprawiedliwego systemu finansowego dla całego świata

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczyna dziś kilkudniowy pobyt na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. Szef polskiego rządu spotka się między innymi z premierami, przedstawicielami największych instytucji rozwojowych i finansowych oraz przedsiębiorcami.

We wtorek premier Morawiecki był pytany na konferencji o plany dotyczące udziału w Forum. Ważną kwestią – jak mówił – jest przedstawienie bardzo mocnego polskiego głosu, wzywającego do ograniczenia zjawiska unikania podatków.

Celem rozmów – jak dodał szef polskiego rządu – będzie pokazywanie naszego modelu gospodarczego. Zwrócił jednocześnie uwagę, że „z takich spotkań, jak to w Davos, rodzą się kolejne możliwości inwestycyjne”, służące wzrostowi zarobków Polaków.

– Na ten temat będę prowadził szereg rozmów w Davos. Tam toczy się dyskusja na temat sprawiedliwego systemu finansowego dla całego świata. Jest na niej obecny mocny polski głos, który wzywa do ograniczenia stosowania unikania płacenia podatków, a w szczególności korzystania z rajów podatkowych, które służą najbogatszym firmom do unikania uczciwego płacenia podatków tak, jak robią to polskie małe, średnie i duże firmy. To dla mnie ważny cel wyjazdu do Davos – mówił premier RP.

Wśród tematów poruszanych na Forum premier wymienił też sytuację gospodarczą na świecie, rolę banków centralnych i instytucji finansowych.

Rozmowy mają też dotyczyć – jak dodał – sygnalizowanego przez niektórych spowolnienia światowej koniunktury gospodarczej. Mimo takich sygnałów z kluczowych krajów świata, polska gospodarka trzyma się mocno.

Powrót premiera Mateusz Morawieckiego ze Światowego Forum Ekonomicznego planowany jest w piątek.

RIRM

drukuj