Premier M. Morawiecki w Brukseli: KE pozytywnie postrzega ostatnie zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości

Komisja Europejska pozytywnie postrzega ostatnie zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości – powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu rozmawiał wczoraj na marginesie unijnego szczytu dotyczącego Brexitu z szefem Komisji Jean-Claude Junckerem.

W rozmowie z dziennikarzami Mateusz Morawiecki mówił, że była to bardzo pozytywna rozmowa. Podczas niej – jak wskazał premier – przewodniczący KE potwierdził, że przyjęta ostatnio przez polski parlament nowela o Sądzie Najwyższym jest bardzo dobrze odbierana przez unijnych komisarzy.

– Była to bardzo pozytywna rozmowa. Rozmowa, która potwierdziła z punktu widzenia przewodniczącego Junckera, że te zmiany, które przeprowadziliśmy są postrzegane w Komisji Europejskiej – tak jak wcześniej rzecznik KE przekazała – bardzo dobrze, pozytywnie są postrzegane jako bardzo konstruktywny krok po naszej stronie. Rozmawialiśmy również o sprawach związanych z innym problemami, z którymi boryka się cała Unia Europejska, ale na pewno warto zarejestrować, warto zaznaczyć, że takie pozytywne spotkanie miało miejsce i z punktu widzenia przewodniczącego dobrze postrzegane są te ostatnie zmiany. Zostanę przy tym, bo zobaczymy, jaki będzie dalszy bieg wydarzeń – podkreślił premier RP Mateusz Morawiecki.

Nowela o Sądzie Najwyższym, którą w ostatnich dniach przyjął polski parlament, czeka obecnie na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Zmiany umożliwiają sędziom SN i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia powrót do pełnienia urzędu.

Przepisy stanowią odpowiedź na decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w październiku wydał wstępne postanowienie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych. W ich ramach znalazło się zawieszenie stosowania części ustawy o SN.

RIRM

drukuj