fot. PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki: Polska przesuwa się w stronę energetyki odnawialnej

Polska przesuwa się w stronę energetyki odnawialnej – mówił premier Mateusz Morawiecki po szczycie Rady Europejskiej. Decyzja o zablokowaniu zaostrzonych celów klimatycznych wcale nie znaczy, że rząd rezygnuje z walki o czystsze powietrze. W planach jest m.in. rozwój fotowoltaiki i rozbudowa sieci farm wiatrowych na Bałtyku.

Polityka klimatyczna UE musi uwzględniać historię. Tutaj Polska ma do nadrobienia dziesiątki lat straconych przez PRL – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki po szczycie Rady Europejskiej. Polska wciąż wypracowuje swój model miksu energetycznego i nie zapomina o pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. Przykładem jest program „Czyste powietrze”.

– Mamy gotową ustawę dotyczącą tych 33 najbardziej zanieczyszczonych miast z listy WHO, ale jednocześnie wielki program termomodernizacji. Już jest kilkanaście tysięcy zaakceptowanych wniosków, a więc latem tego roku już będą ruszały prace modernizacyjne. W wielu miejscach w całej Polsce będzie to widoczne. Trudno o lepszy dowód na to, że ten program będzie działał w praktyce – powiedział Mateusz Morawiecki.

Na tym jednak nie koniec. Celem na kolejne lata ma być fotowoltaika, ale i rozbudowa sieci farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, do czego zobowiązała się Polska Grupa Energetyczna.

– On też jest potwierdzeniem tego, że przesuwamy się w kierunku energetyki odnawialnej. W takim tempie, jakie zobowiązania do tej pory Polska na siebie przyjęła w minionych latach – zapewniał Mateusz Morawicki.

Na szczycie w Brukseli – mimo nacisków Niemiec i Francji – Polska była wśród państw blokujących zaostrzenie celów klimatycznych w Unii Europejskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl