fot. PAP/Tytus Żmijewski

Premier w Konecku: Mamy baby boom – to ten cel, na który czekaliśmy

Premier Beata Szydło i minister rodziny Elżbieta Rafalska spotkały się dziś z mieszkańcami gminy Koneck w woj. kujawsko-pomorskim. Poruszyły tam m.in. temat funkcjonowania programu Rodzina 500 plus. Dziś mija dokładnie rok od wprowadzenia świadczenia, z którego korzystają polskie rodziny.

Premier Szydło podkreślała, że dzięki rządowemu programowi osiągnięto cel, na który czekano – wzrost liczby urodzeń

– Na razie mówimy jeszcze może trochę nieśmiało, ale wszystkie dane wskazują, że z miesiąca na miesiąc w Polsce rodzi się coraz więcej dzieci. Myślę, że możemy już zacząć mówić o tym, że mamy baby boom. I to jest ten cel, na który czekaliśmy, który warto wspierać. Jeszcze raz powtórzę: rodzina, dzieci – to najlepsza inwestycja. To inwestycja w przyszłość i w naszą teraźniejszość – mówiła premier.

Liczba nowo urodzonych dzieci w ostatnich trzech miesiącach skokowo wzrosła – wskazywała minister rodziny Elżbieta Rafalska.

– W każdym z tych ostatnich trzech miesięcy wzrosła o ponad 10 proc., gdybyśmy porównali te dane z rokiem poprzednim. Przynosi również efekty, jeżeli chodzi o korzystanie z pomocy społecznej, bo spadła tez ilość osób korzystających (z pomocy społecznej) – mówiła minister Elżbieta Rafalska.

Dzięki wprowadzeniu programu Rodzina 500 plus o 94 proc. zmniejszyło się także ubóstwo wśród dzieci.

Świadczenie wypłacane jest na 3 mln 820 tys. dzieci. Najwięcej środków trafia do rodzin z dwójką dzieci. Do końca lutego rząd wydał na cały program 21 mld zł.

W ramach programu Rodzina 500+ wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko do 18 roku życia. W mniej zamożnych rodzinach świadczenie przysługuje również na pierwsze dziecko.

RIRM

drukuj