fot. Marek Borawski / Nasz Dziennik

Posłowie zagłosują nad wnioskiem PO o odwołanie marszałka Kuchcińskiego

Sejm zajmie się dziś wnioskiem o odwołanie marszałka tej Izby Marka Kuchcińskiego. Jego dymisji chce Platforma Obywatelska. Wniosek o odwołanie polityka Prawa i Sprawiedliwości złożyła PO w styczniu, zaraz po zakończeniu niemal miesięcznej blokady Sejmu.

Zdaniem PO marszałek Kuchciński w pracach nad tegorocznym budżetem złamał przepisy i „pozbawił posłów opozycji możliwości skutecznego wypełniania obowiązków poselskich”.

Dominik Tarczyński, parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości, ocenia, że to spektakl, mający przesłonić brak merytorycznych propozycji ze strony Platformy.

– Nie składa wniosków formalnych, które mają pomóc marszałkowi i całemu Sejmowi funkcjonować dobrze, ale składają głównie wnioski o przerwę, o odwołanie marszałka. Tak naprawdę są opozycją destrukcyjną. Nie ma projektów ustaw, nie ma pomysłu na to, w jaki sposób przekonać wyborców, czy pomóc Polsce, lepiej blokować i wnioskować o odwołanie, chociaż wiedzą, że nie mają na to szans – komentuje Dominik Tarczyński.

Platforma chce, aby Marka Kuchcińskiego na fotelu marszałka zastąpił poseł Rafał Grupiński. Jednak jak wskazuje sejmowa arytmetyka, kolejna już próba odwołania obecnego marszałka zakończy się niepowodzeniem.

RIRM

drukuj