Polska stara się o zgodę KE na wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie

Polska stara się o zgodę Komisji Europejskiej na wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie o miesiąc, czyli do 15 czerwca. Resort na razie czeka na odpowiedź. Spodziewamy się jej do 10 maja – poinformował minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Zgodnie z unijnymi przepisami termin zbierania wniosków upływa 15 maja.

W tym roku po raz pierwszy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski tylko przez Internet za pomocą aplikacji eWniosekPlus.

Minister zapewnił, że większych problemów nie ma, a system informatyczny w ARiMR pracuje „bardzo dobrze”, zaapelował jednak, by rolnicy nie czekali na wydłużenie terminu i złożyli wniosek do połowy maja.

– Służby są przygotowane do przyjęcia wniosków, ale bezpieczniejsze będzie ewentualne przedłużenie terminu tak, żeby potem nie było kar. Chociaż apeluję do rolników, mamy jeszcze 15 dni, aby starać się w tym terminie zmieścić. Jest to takie zabezpieczenie w przypadku, gdyby rolnicy nie zdążyli tego złożyć. Dlatego jeszcze raz podkreślam, że apeluję o terminowe złożenie. Takie jest prawo i potem są z tego powodu sankcje, jeśli się w terminie nie złoży. Biorąc pod uwagę, że to jest pierwszy rok składania tych wniosków, to (chcemy) żeby była jeszcze szansa ewentualnie później, jeśli oczywiście Komisja Europejska wyrazi zgodę – powiedział minister Krzysztof Jurgiel.

Sumując oświadczenia i złożone wnioski, Agencja zebrała już prawie 763 tys. wniosków, czyli około połowy.

W ub.r. o dopłaty bezpośrednie ubiegało się ok. 1 mln 340 tys. osób. Na dopłaty jest przeznaczone blisko 14 mld 800 mln zł.

RIRM/TV Trwam News

drukuj