fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

ZNP zbiera podpisy pod referendum ws. reformy edukacji

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie poddaje się w zbieraniu podpisów pod referendum w sprawie reformy edukacji. ZNP twardo wspiera część rodziców i politycy opozycji. Do tej pory zebranych zostało między 150 a 170 tysięcy podpisów, a potrzeba ich pół miliona.

Dziś w całej Polsce zbierane były podpisy w sprawie szkolnego referendum. W Warszawie podpisy zbierano na placu przed stacją metra Centrum.

Referendum w sprawie reformy edukacji to wspólna inicjatywa rodziców, partii opozycyjnych, organizacji pozarządowych, związków zawodowych.

– Te osoby, które pójdą do szkoły będą w przyszłości urzędnikami, premierami, prezydentami, ministrami i my musimy dbać o to w tej chwili, żeby te osoby były dobrze wykształcone – powiedziała jedna z matek wspierająca inicjatywę ZNP.

Jednym z głównych punktów sporu o szkoły jest likwidacja gimnazjów oraz powrót do ośmioklasowych podstawówek oraz czteroletnich liceów. Rodzice, którzy sprzeciwiają się reformie mówią jednym głosem: „nie chcemy reformy, która zniszczy dobrze funkcjonujący system”. Organizatorzy akcji mają nadzieję, że do końca marca uda się zebrać pół miliona podpisów, a tym samym zatrzymać zmiany w szkolnictwie.

– Dzisiaj korzystajmy z tego bogactwa organizacyjnego, strukturalnego, z naszych możliwości do tego, abyśmy zebrali tych podpisów jak najwięcej – podkreśla prezes ZNP, Sławomir Broniarz.

7 marca Związek Nauczycielstwa Polskiego podejmie decyzję ws. organizacji strajku nauczycieli i pracowników oświaty „w proteście przeciwko tysiącom zwolnień nauczycieli, w proteście przeciwko zamykanym szkołom”. Tymczasem szefowa polskiego rządu Beata Szydło zapewnia, że reforma oświaty jest reformą dobrze przygotowaną.

– To jest dobrze przygotowana i przemyślana reforma. Jest wprowadzana w życie zgodnie z założonym harmonogramem. Wszystko przebiega tak, jak zostało zaplanowane – powiedziała premier Beata Szydło.

Do końca czerwca, jak mówi minister edukacji narodowej, Anna Zalewska, nauczyciele będą przeszkolenia z nowej podstawy programowej.

– Mamy gotowe nowoczesne podstawy programowe. Przypominam w klasie 1-3 podstawy programowania i gra w szachy jako wzmocnienie matematyki – zaznaczyła minister edukacji narodowej, Anna Zalewska.

Nauczycieli czekają również podwyżki. W kwietniu ministerstwo przedstawi ich harmonogram. Reforma rozpocznie się 1 września.

RIRM/TV Trwam News

drukuj