fot. PAP/Marcin Bielecki

Zmiany w prawie budowlanym

Od dziś wchodzi w życie nowe prawo budowlane. Jedną z najważniejszych zmian jest podział projektu budowlanego.

Dotychczas projekt budowlany był jednolitym dokumentem zawierającym elementy zagospodarowania działki, projekt architektoniczny oraz projekt techniczny. Teraz będzie on rozdzielony na trzy odrębne części.

– Trzecia część dotycząca kwestii technicznych, opisu instalacji i wszelkich wyliczeń wytrzymałościowych będzie odrębnym projektem, który nie będzie składany do organu wydającego pozwolenie na budowę, on nie będzie weryfikowany przez ten organ. To jest projekt, na podstawie którego będzie realizowana inwestycja. Czuwał będzie nad tym kierownik budowy – tak jak obecnie. Pod względem urzędniczym będzie kontrolowany przez organ nadzoru budowalnego – tłumaczy Konrad Młynkiewicz z Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Zmiany mają ułatwić i przyspieszyć proces inwestycyjny, a także zwiększyć stabilność decyzji podejmowanych w tym procesie.

– Inwestor dużo szybciej może przygotować projekt budowalny w tej części, która jest składana do urzędu, więc szybciej będzie mógł rozpocząć formalności – tym samym też z założenia wcześniej rozpocząć samą inwestycję – zaznacza Konrad Młynkiewicz.

Nowela upraszcza też postępowanie legalizacyjne dla samowoli budowlanych, czyli budynków, które powstały bez wydanego pozwolenia ponad 20 lat temu.

TV Trwam News

drukuj