fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Zmiany w ekipie premier Szydło obejmą także część wojewodów

Premier Beata Szydło w tym tygodniu przedstawi zmiany personalne w swoim gabinecie. Zmiana na stanowiskach ma nastąpić także wśród wojewodów. 16 przedstawicieli rządu w regionach ma się stawić na rozmowie u Prezes Rady Ministrów. Dziś mamy poznać termin spotkania.

Pierwszym zdymisjonowanym ministrem jest szef resortu skarbu Dawid Jackiewicz. Był on odpowiedzialny za wygaszenie ministerstwa. Ministra krytykowano za kierowanie się własnym interesem przy obsadzaniu stanowisk w spółkach Skarbu Państwa.

Prof. Andrzej Gil, politolog, podkreśla, że rekonstrukcja rządu i administracji rządowej jest „klasyczną próbą pójścia do przodu”.

– To są sytuacje, które przy „dobrej zmianie” nie powinny mieć miejsca. Sądzę, że ta rekonstrukcja rządu i ewentualnie rekonstrukcja administracji rządowej poprzez wymianę kilku wojewodów tych województw, gdzie tego typu problemy się zdarzają. To jest klasyczna próba pójścia do przodu, odcięcia się od tego problemu. Jeżeli PiS uda się to, jeżeli PiS pokarze tę wysoką moralność, takie ukorzenienie w tej chrześcijańskiej postawie służby, to ten rząd – rzeczywiście bardzo ważny dla polski – ocaleje i przeprowadzi swoje plany, zamierzenia – ocenia politolog.

Z informacji, do których dotarła PAP, wynika, że premier Beata Szydło rozmawiała na temat pracy wojewodów z szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Błaszczakiem. Szefowa polskiego rządu miała stwierdzić, że praca nie wszystkich wojewodów jest dobrze oceniana, dlatego też przynajmniej dwóch straci swoje stanowiska.

RIRM

drukuj