fot. PAP/Leszek Szymański

Ziobro: Będziemy konsekwentnie zmierzać do wyjaśnienia przestępstw i bezkarności, które miały miejsce w Warszawie

W związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji w Warszawie zatrzymano do dziś 25 osób. Już dziś mogę powiedzieć, że mamy w planie następne realizacje i zatrzymania, i one nieuchronnie też nastąpią – zaznaczył przed południem Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Wcześniej Prokuratura Krajowa poinformowała o zatrzymaniu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne – na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu – trzech urzędników stołecznego ratusza, zamieszanych w przestępczą działalność dotyczącą reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Według CBA, przyjmowali przez lata wysokie łapówki za pomoc przy zwrotach nieruchomości warszawskich i przy wypłatach odszkodowań. Minister sprawiedliwości wskazał dziś, że łączna kwota przyjętych pieniędzy wyniosła 300 tys. zł.

„Materiał dowodowy, jaki został ustalony, daje podstawy do postawienia zarzutów przyjęcia łapówek w wysokości przeszło – łącznie – 300 tys. zł przez tychże trzech funkcjonariuszy publicznych, urzędników urzędu kierowanego przez panią prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz” – mówił na briefingu prasowym Prokurator Generalny.

Jak poinformował zwierzchnik prokuratury, w tej chwili „już 25 osób jest zatrzymanych, włącznie z dzisiejszymi trzema kolejnymi osobami, i też wszystkim tym 25 osobom przedstawiono zarzuty. 12 osób (zostało) tymczasowo aresztowanych, w tym 6 adwokatów ma zarzuty i zostało tymczasowo aresztowanych”.

Zbigniew Ziobro akcentował, że zatrzymania te były owocem pracy powołanych przez niego zespołów śledczych – we Wrocławiu i w Warszawie – ds. wyjaśnienia afery reprywatyzacyjnej.

„Te zatrzymania oraz stawiane zarzuty – co nastąpi w najbliższym czasie – potwierdzają słuszność decyzji, jaką podjąłem wiele miesięcy temu o powołaniu (…) zespołów oraz pokazują, jak wiele spraw było zamiatanych pod dywan i jak wiele przestępstw było ukrywanych z nadzieją, że nigdy nie zostaną wyświetlone, a osoby, które się ich dopuszczają nie poniosą odpowiedzialności karnej” – akcentował szef resortu sprawiedliwości.

Minister zaznaczył, iż jest to śledztwo rozwojowe.

„Będziemy konsekwentnie zmierzać do wyjaśnienia ogromu przestępstw i bezkarności, która miała miejsce na terenie m.st. Warszawy (…). CBA, wspólnie z prokuraturą, ale też przy pomocy policji, również organów skarbowych, dociera do kolejnych dokumentów, wykonuje kolejne analizy, które – już dziś mogę powiedzieć – powodują, ze mamy w planie następne realizacje i zatrzymania, i one nieuchronnie też nastąpią”- mówił Zbigniew Ziobro.

PAP/RIRM

drukuj