fot. PAP/Andrzej Grygiel

Zima na nowo zawitała do Polski

Od wczoraj mieszkańcy południa kraju zmagają się z intensywnymi opadami śniegu. W niektórych miejscach spadło nawet 20 centymetrów białego puchu. Ponad 132 tysiące odbiorców zostało pozbawionych prądu, najwięcej na Śląsku oraz w województwie łódzkim.

Dzisiejszy poranek przywitał mieszkańców południowych i środkowych regionów kraju prawdziwą zimą. W niektórych miejscach spadło nawet powyżej 20 centymetrów śniegu. Trudne warunki atmosferyczne panują na Śląsku, w Małopolsce, na Opolszczyźnie a także w województwie świętokrzyskim i łódzkim, i to właśnie tam strażacy mają najwięcej pracy. Tylko wczoraj interweniowali oni 280 razy. Dziś już prawie 260.

Intensywne opady śniegu,  które przetoczyły się w ciągu ostatniej doby sprawiły, że w wielu miejscach powalone pod ciężarem śniegu drzewa zatarasowały drogi i chodniki. W miejscowości Rzędowice w powiecie Miechowskim w Małopolsce częściowo zawalił się dach budynku gospodarczego. Pozrywane zostały także linie energetyczne.

Obecnie bez prądu pozostają 132 tysiące odbiorców, w tym najwięcej – około 70 tysięcy  – na Śląsku i około 51 tysięcy w województwie  łódzkim. Awarie są na bieżąco usuwane przez służby energetyczne. Niestety niskie temperatury oraz opady śniegu mają nam towarzyszyć co najmniej do weekendu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla większości województw.

TV Trwam News/RIRM

drukuj